Kuva
Kohtaa osaaja ajoissa -työpajan banneri

Kohtaa osaaja ajoissa -työpaja 2.2.2022

Tapahtuma-aika
2.2.2022 12.00–15.30
Tapahtuman sijainti
Zoom
LAB:n rooli
Yritykset tarvitsevat osaavaa työvoimaa. Opiskelijat tarvitsevat kontakteja työllistyäkseen.Työpaja jatkaa Yritys-Hunter-hankkeen työtä, jolla rakennetaan yritys- ja oppilaitosyhteistyön malleja Lahden seudulle.

Helmikuussa jatkotyöstetään ensimmäisessä työpajassa syntyneitä ideoita yritys- ja oppilaitosyhteistyön kehittämiseksi. Pajan vetävät Mikko Korpela ja Toni Pienonen Crazy Townista.

Pajassa työstettävät toimintamallit

  1. Yritysten toimeksiantojen mallipohja
    Millainen mallipohja tai työkalu auttaa yritystä sanoittamaan tavoitteet ja toiveet sekä innostaa opiskelijoita ja opettajia tarttumaan toimeksiantoon?
     
  2. Jatkuvan yhteistyön malli
    Miten luoda polku yksittäisen kurssin yritysprojektista harjoitteluun ja opinnäytetyöhön ja siitä edelleen rekrytointiin tai syvempään yhteistyöhön?
     
  3. Opiskelijoiden yrityskiertue: “Työelämäsafari”
    Miten rakentaa kiertue, joka mahdollistaa hyödyllisen opiskelijoiden ja työnantajien välisen kohtaannon, tutustumisen, näkemysten vaihdon ja luo työelämäsuhteita?
     

Mukaan työpajaan toivotaan

  • opetushenkilökuntaa
  • työnantajien edustajia
  • opiskelijoita,

jotka voivat yhdessä työstää aihioita eteenpäin ja kenties innostua ensimmäisten joukossa testamaan niitä käytännössä.

Tule mukaan, vaikka et olisi osallistunut ensimmäiseen työpajaan.

     

      Liitteet